Pytania i Odpowiedzi

Pytania i Odpowiedzi

Kiedy wykonać Test Ciążowy?

Pomimo tego, że wielu producentów domowych testów ciążowych obiecuje, że ich test wykrywa ciążę nawet w 6 dni po stosunku, aby być pewnym skuteczności testu nie powinno się wykonać go wcześniej niż w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Test ciążowy bada stężenie hormonu ciążowego HCG w moczu. Ponieważ stężenie hormonu hCG jest najwyższe z rana najlepiej wykonać test ciążowy z moczu porannego.

Czy test ciążowy może kłamać? Kiedy test ciążowy jest wiarygodny ?

Test ciążowy jest wiarygodny w 99% jeżeli wynik testu jest pozytywny .

Test z dużym prawdopodobieństwem może się mylić jeżeli test wykonany wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki pokazuje wynik negatywny.

Jeżeli wykonałaś test z negatywnym wynikiem w dniu spodziewanej miesiączki lub później i miesiączka nadal się spóźnia powinnaś odczekać 2 dni i wykonać test ponownie.

Stężenie hormonu hCG mogło nie być wystarczająco wysokie aby być wykryte przez domowy test ciążowy. Dlatego należy powtórzyć test ciążowy po kilku dniach .

Kiedy udać się do ginekologa jeśli test ciążowy był pozytywny ?

Zazwyczaj ginekolog zleci wizytę 6 do 8 tygodni po terminie spodziewanej miesiączki.

Czy lekarz może stwierdzić wczesna ciążę przez badanie USG ? Kiedy test ciążowy z krwi?

Lekarz może stwierdzić ciążę poprzez badanie ginekologiczne (przez pochwę) jeżeli ciąża liczy już co najmniej 5-6 tygodni lub przez badanie krwi (stężenie B-HCG).

W obecnych czasach, najczęściej wspomaga się diagnozę poprzez badanie USG, które jest w stanie wykryć ciążę już nawet tydzień po terminie spodziewanej miesiączki.

Czy lekarz może wykryć ciążę wcześniej niż domowy test ciążowy przy użyciu testu krwi?

Tak , hormon hCG jest szybciej wykrywalny we krwi niż w moczu. Twój ginekolog poprzez test ciążowy z krwi może wykryć ciążę z całkowitą pewnością już pięć dni po zapłodnieniu.