TEST CIĄŻOWY NEGATYWNY – CZY TEST CIĄŻOWY MOŻE SIĘ MYLIĆ?

negatywny test ciążowy

TEST CIĄŻOWY NEGATYWNY – CZY TEST CIĄŻOWY MOŻE SIĘ MYLIĆ?

Nie miałaś miesiączki.  Używasz domowego testu ciążowego, żeby ustalić, czy jesteś w ciąży.  Test wychodzi negatywny (sprawdź naszą galerię “Negatywny Test Ciążowy – Zdjęcia”, żeby zobaczyć przykłady negatywnych testów ciążowych).  Czy negatywny wynik testu oznacza, że bez żadnych wątpliwości nie jesteś w ciąży?

Istnieje taka rzecz jak wynik fałszywy negatywny testu ciążowego (tzw. false negative). Test ciążowy daje wyniki negatywny, podczas gdy ty w rzeczywistości jesteś w ciąży.

negatywny test ciążowy

Powody otrzymania Wyniku Fałszywego Negatywnego na Teście Ciążowym

Istnieje kilka powodów dla wystąpienia wyniku fałszywego negatywnego testu ciążowego.

  • Zbyt wczesne zrobienie testu

Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, twoje ciało produkuje hormon gonadotropinę kosmówkową popularnie określaną hCG. Ciało produkuje ten hormon wyłącznie gdy jesteś w ciąży.   Jednakże, produkcja tego hormonu rozpoczyna się dopiero około sześciu dni od połączenia plemnika z komórką jajową.  To oznacza, że nawet jeśli rzeczywiście doszło do połączenia plemnika z komórką jajową – prowadzącego do poczęcia lub ciąży – twoje ciało może jeszcze nie być na etapie produkcji hCG.  Bez tego hormonu (lub jeśli stężenie nie jest wystarczająco duże ze względu na wykonanie domowego testu za wcześnie), otrzymasz wynik testu ciążowego fałszywie negatywny, wynik nieprecyzyjny.

  • Użycie rozcieńczonego moczu jako próbki do testu ciążowego

Jeśli wypijesz zbyt dużo wody tuż przed wzięciem próbki moczu, by użyć jej w teście ciążowym, mocz, który będziesz poddawać testowi może być zbyt rozwodniony i mieć zmniejszone stężenie hCG.   Rezultaty mogą być niedokładne, wskazując na wynik fałszywy negatywny testu ciążowego.

  • Niedokładne stosowanie się do instrukcji

Nie stosowanie się do załączonej do zestawu instrukcji może powodować nietrafne wyniki.  Twój domowy test ciążowy będzie zawierał instrukcje odnośnie używania, jak również ile czasu należy wykonywać określone rzeczy lub czekać na wynik.  Nie stosowanie się do instrukcji może prowadzić do nietrafnego negatywnego wyniku testu ciążowego.

  • Korzystanie z domowego testu ciążowego, który ma małą czułość

Domowe testy ciążowe nie są wszystkie do siebie podobne.  Masz kilka możliwości, rozpoczynając na używaniu pasków testowych do testów strumieniowych aż do testów cyfrowych. Te testy mogą się również różnić w tym, jak wrażliwe są w wykrywaniu hCG obecnego w próbce moczu.  Niektóre są tak wysoko i czule skalibrowane, że są w stanie wykryć nawet malutkie ilości hCG w próbce moczu. Inne są jedynie w stanie wykryć hormon, jeśli występuje w większych ilościach. Nieczuły test może skutkować fałszywym wynikiem negatywnym na teście.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć wyniku fałszywie negatywnego na teście ciążowym

Biorąc pod uwagę wszystkie te przyczyny wyniku fałszywie negatywnego testu ciążowego, co możesz zrobić, aby uniknąć nieprawidłowych wyników?

  • Zrób test w odpowiednim czasie

Lekarze nie zalecają robienia domowego testu ciążowego niezwłocznie następnego dnia po spodziewanym nadejściu miesiączki.  Zrobienie tego może skutkować wynikiem fałszywie negatywnym testu ciążowego.  Jeśli nie masz miesiączki poczekaj tydzień przed zrobieniem testu. .  Poziom hCG w moczu ma tendencję do bycia wyższym w tym czasie – bardziej prawdopodobne do bycia wykrytym przez test ciążowy.   Wyniki są częściej poprawne w porównaniu do testów ciążowych zrobionych za wcześnie.

  • Weź dobrą próbkę moczu

Unikaj rozwodnionego moczu.  Nie pij zbyt dużo wody przed zrobieniem testu.  Najlepiej zrób test jako pierwszą rzecz rano, kiedy twój mocz ma największe stężenie hCG. Kiedy tak robisz, unikasz możliwości błędnego negatywnego testu ciążowego.

  • Dokładnie przestrzegaj instrukcji

Ważne jest, by sumiennie czytać instrukcje i ich dokładnie przestrzegać, żeby twój test zarejestrował poprawne wyniki.   Użyj akcesoriów zgodnie z instrukcją, dbając, by szczególnie przestrzegać zaleceń dotyczących czasu. Nie sprawdzaj wyników przed stwierdzeniem upłynięcia czasu oczekiwania. Niektóre testy sugerują użycie stopera, by być pewnym, że odliczasz czas poprawnie. Nie ulegaj pokusie sprawdzenia wyniku od razu. .  Zrobienie tego daje wysokie prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie negatywnego testu ciążowego.

  • Wybierz dobrej jakości domowy test ciążowy

Kiedy kupujesz domowy test ciążowy, dokładnie czytaj instrukcję.  Wybierz ten wysoce wrażliwy, który jest w stanie wykryć nawet małą ilość hCG w moczu. Żeby dowiedzieć się, który test jest odpowiedni dla ciebie sprawdź  TOP 7 NAJLEPSZYCH DOMOWYCH TESTÓW CIĄŻOWYCH.

Co zrobić jeśli ciągle otrzymujesz negatywny wynik testu ciążowego?

Jeśli podjęłaś wszystkie niezbędne środki ostrożności, by uzyskać poprawne wyniki i wciąż otrzymujesz negatywne wyniki testów, a nie miałaś miesiączki, co powinnaś zrobić?

Najlepszą rzeczą, którą można zrobić, jest skonsultowanie się z lekarzem..  Istnieją inne niż ciąża przyczyny braku okresu. Wśród nich są schorzenia fizyczne, zbyt rygorystyczne ćwiczenia, nagła utrata wagi, zaburzenia równowagi hormonalnej i niepokój.  Jeśli brak miesiączki jest spowodowany którymś z nich, twój lekarz może pomóc rozwiązać problem, by wyregulować twój cykl menstruacyjny.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie negatywnych testów ciążowych skontaktuj się z nami lub odwiedź forum. Uzyskałaś negatywny test ciążowy – podyskutuj o tym na forum.