TEST CIĄŻOWY – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

test ciążowy wynik

Test Ciążowy – Wszystko Co Musisz Wiedzieć

Podstawy

Jak nazwa wskazuje, głównym celem testu ciążowego jest ustalenie, czy kobieta jest w ciąży. Test ciążowy działa w taki sposób, że krew lub mocz kobiety są badane w celu znalezienia konkretnych znaczników, które wskazują że kobieta rzeczywiście jest w ciąży.

Historia testów ciążowych

Co ciekawe, początki testów ciążowych można odnaleźć prawie 100 lat temu. W 1930 roku odkryta została ludzka gonadotropina kosmówkowa, inaczej hCG. Generalnie hCG nie może zostać wytworzone bez specyficznych komórek, które znajdują się w zapłodnionej komórce jajowej. Innymi słowy, trzeba by być w ciąży aby w ciele obecne było hCG.

Interesujące fakty o testach ciążowych

test ciążowy

Podczas, gdy testy ciążowe są opisywane jako wiarygodne, jest koniecznością zauważyć, że hCG może być jedynie wykryty jeśli zarodek znajduje się w macicy. Tak więc nie zawsze „wynik negatywny” testu jest 100 procentowo pewny. Zdarza się tak w szczególności w pierwszych dniach ciąży.

Najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego

Idealnie byłoby zrobić test ciążowy niezwłocznie tego samego dnia, gdy zauważyłaś, że nie masz okresu. Wszystko, czego potrzebujesz to próbka moczu. Uściślając, wiarygodnym okresem na zrobienie testu jest około 14 dni albo dwa tygodnie od kontaktu seksualnego.

Istnieją testy ciążowe, które są bardzo wrażliwe. Mogą one wykryć ciążę już w osiem dni od poczęcia. Nie ma określonej pory dnia, kiedy test ciążowy należy wykonać, choć niektórzy zalecają robienie testów z samego rana, gdy stężenie moczu jest najsilniejsze, a zatem mniej podatne na błędy. Wszystko, co musisz zrobić, to zebrać mocz i umieścić go w czystym pojemniku.

Różne typy testów ciążowych dostępnych na rynku

Jeżeli chodzi o różne typy testów ciążowych, między którymi możesz wybierać, dzieli się je na dwie kategorie: testy ciążowe moczu i testy ciążowe krwi.

Żeby wykonać test moczu możesz udać się do lekarza, albo wykonać go w domu. Ze względu na komfort wygody i prywatności, większość kobiet wykonuje test w swoich domach.

Jeżeli zdecydujesz się pójść tą drogą, test ciążowy będzie zawierał szczegółową instrukcję użycia. Przestrzegaj jej jak najdokładniej, aby otrzymać jak najdokładniejszy rezultat. Jeżeli pojawi się wynik „pozytywny”, zalecana jest jak najszybsza wizyta u lekarza, aby ten potwierdził wynik.

Z drugiej strony istnieje test ciążowy wymagający próbki krwi. W przeciwieństwie do testu domowego jest on wykonywany w gabinecie lekarskim, ale ze względu na jego koszty nie wykonuje się go często. Przewagą tego typu testu jest możliwość wykrycia ciąży wcześniej niż w przypadku testów moczu. Po owulacji badanie krwi może potwierdzić, że jesteś w ciąży, po okresie tylko sześć do ośmiu dni. Jednakże wadą w porównaniu do badania moczu jest to, że przetworzenie wyników zajmuje więcej czasu.

Dwa typy testów ciążowych

Badanie jakościowe hCG  — Zasadniczo, jest to test wykrywania obecności hCG we krwi. Jak poruszono wcześniej, jeśli odpowiedź brzmi tak, to na pewno jesteś w ciąży. Odwrotnie, bez obecności hCG we krwi, nie ma ciąży.

Badanie ilościowe hCG — Badanie ilościowe hCG mówi precyzyjnie, jaka ilość hCG jest obecna we krwi. Wspaniałą rzeczą w tym teście jest to, że nawet jeśli poziom hCG we krwi jest bardzo niski, on może wciąż wyśledzić potencjalne problemy. Testy ilościowe hCG obok innych rodzajów badań, są przydatne do wykluczenia ewentualnych ciąży pozamacicznych .

Dokładność testu ciążowego

Jeśli chodzi o stopień dokładności, badania moczu mają stopień dokładności około 97 procent. Dokładność dla badania kwi jest jeszcze wyższa. Generalnie, dokładność testu ciążowego jest uzależniona od następujących czynników:

  • Przestrzeganie instrukcji
  • Twój cykl owulacyjny i moment zapłodnienia
  • Wrażliwość testu
  • Moment kiedy wykonałaś test ciążowy